Obsah:

 1. Kdo slaví narozeniny? Přizpůsobte plány věku a preferencím oslavence.
 2. Tematické narozeninové oslavy – nejen pro děti
 3. Vyberte čas a místo narozeninové oslavy – nezapomeňte na pozvánky.
 4. Narozeninové dekorace – vytvořte slavnostní atmosféru
 5. Dekorace narozeninové tabule – ubrusy, ubrousky a nádobí
 6. Naplánujte narozeninové menu – teplé pokrmy, občerstvení a nápoje
 7. Tipy na sladké a slané narozeninové občerstvení
 8. Nezapomeňte na dort.

Narozeninová oslava přestavuje skvělou příležitost oslavit významný den v životě oslavence. Součástí dobře naplánované oslavy může být nejen atraktivní výzdoba a chutné občerstvení, ale také řada her a aktivit podle povahy a věku oslavence. Nezapomeňte, že klíčem k úspěšné oslavě je zohlednit přání oslavence a přizpůsobit mu každou část této významné události. Začínáme?

Kdo slaví narozeniny? Přizpůsobte plány věku a preferencím oslavence.

Při plánování narozeninové oslavy je zásadní zohlednit věk a zájmy oslavence. Pro děti jsou ideální tematické akce s jejich oblíbenými pohádkovými postavami, zatímco teenageři mohou dát přednost večírku v klubu nebo akcím sportovní povahy. Pro dospělé můžete uspořádat oslavu se stylovým cateringem a hudbou podle jejich vkusu.

Nezapomeňte přizpůsobit plány povaze oslavence, jeho zájmům a koníčkům.

Tematické narozeninové oslavy – nejen pro děti

Tematické narozeninové oslavy představují skvělý způsob, jak zpestřit oslavy bez ohledu na věk účastníků. Seznamte se s nejoblíbenějšími tématy narozeninových oslav pro děti, teenagery a dospělé, a s prvky pro vytvoření požadované atmosféry.

Témata pro dětské tematické oslavy:

 • Piráti: dekorace s pokladem, mapami a pirátské lodě, hry a hledání pokladu.
 • Princezny: pohádkové dekorace, kostýmy princezen, korunky a kouzelné hůlky, narozeninový trůn pro oslavence.
 • Superhrdinové: dekorace s motivy známých superhrdinů, kostýmy, hry prověřující odvahu a obratnost.
 • Vesmír: dekorace s hvězdami a planetami, tematické občerstvení, vzdělávací hry a kvízy o vesmíru.
 • Dinosauři: dekorace s prehistorickou tematikou, hledání zkamenělin, vzdělávací hry o dinosaurech.

Motivy tematických večírků pro teenagery:

 • Hollywood: červený koberec, paparazzi fotografie, filmové dekorace, kvízy o filmech.
 • Retro: hudba a kostýmy z vybraného desetiletí, taneční soutěže, retro hry a aktivity.
 • Sport: dekorace s tematikou oblíbených sportů, miniturnaje, sportovní soutěže.
 • Hudba: karaoke, taneční souboje, dekorace související s oblíbenými kapelami nebo hudebními žánry.
 • Cestování: dekorace týkající se různých zemí, tematické koutky, zeměpisné kvízy a hry.

Motivy pro tematické oslavy pro dospělé:

 • Víno a sýry: ochutnávky vín, stylové občerstvení, znalosti o víně a sýrech.
 • Bezstarostné dětství: vytváření účesů z dětství, fotografie z mládí, hudba z mládí, tematické kvízy.
 • Karneval: maškarní bál, tajemná výzdoba, soutěž o nejlepší masku.
 • Gastronomické putování: ochutnávky pokrmů z různých koutů světa, tematická kuchařská stanoviště.
 • Styl vintage: retro dekorace, dobová hudba, soutěže o nejlepší styl.

Vyberte čas a místo narozeninové oslavy – nezapomeňte na pozvánky.

Při plánování času a místa konání akce dbejte na to, aby datum vyhovovalo všem hostům. Zvažte dostupnost lokality (zejména pokud jsou mezi pozvanými i osoby se zdravotním postižením, senioři nebo rodiče s malými dětmi), snadný přístup, parkování a bezpečnost prostředí. Místo konání by mělo poskytovat dostatečný prostor na zábavu s ohledem na typ plánovaných aktivit (např. tanec, hry s animátory).

Nezapomeňte také na pozvánky, které by měly obsahovat všechny potřebné informace a měly by být zaslány s dostatečným předstihem. Pozvánky mohou obsahovat hlavní téma oslavy, díky čemuž se hosté budou nadšeně těšit na blížící se událost. U větších narozeninových oslav, na které zvete širší okruh přátel, můžete požádat o potvrzení účasti, a ještě lépe se tak na oslavu připravit.

Narozeninové dekorace – vytvořte slavnostní atmosféru

Správně zvolené dekorace vám umožní vyzdobit a upravit jakýkoli interiér tak, aby nikdo nepochyboval o tom, že se tam koná narozeninová oslava.

Jak vybrat a sladit dekoraci na narozeninovou oslavu? Můžete zvolit univerzální dekoraci, jako jsou efektní svíčky, lucerny, lampiony a světelné LED řetězy. Dobrý nápad může být rozmístění váz v místnosti, do kterých lze dát řezané květiny, ozdobné větve nebo moderní umělé rostliny.

Při dekoraci interiéru dbejte na zachování jednotných barev. Nejbezpečnější variantou je zvolit pro celou oslavu určitý barevný motiv, který souvisí s oblíbeným odstínem oslavence nebo s tématem oslavy.

Okázalou květinovou narozeninovou výzdobu obvykle doplní balónky, stuhy a girlandy. Bannery upravené na míru oslavenci nebo plakáty s narozeninovými přáními představují skvělý způsob, jak dodat interiéru osobitý ráz.

Dekorace narozeninové tabule – ubrusy, ubrousky a nádobí

Výzdoba stolu na narozeninovou oslavu je umění, u kterého je potřeba zohlednit několik důležitých prvků. Klíčové je sladit výzdobu stolu s celkovým tématem oslavy a přáním oslavence. Ubrusy, ubrousky a nádobí by měly tvořit ucelenou sadu, která oslní hosty a vytvoří správnou slavnostní atmosféru.

 • Ubrusy a ubrousky – při výběru ubrusů a ubrousků nezapomeňte sladit jejich barevné provedení se zbytkem výzdoby. Můžete zvolit elegantní látky nebo hravé vzory. Ty se skvěle hodí na dětské oslavy a tematické akce.
 • Talíře, mísy a podnosy – zvolte talíře a mísy, které budou praktické a zároveň budou zajímavě vypadat. Můžete vsadit na klasické jednobarevné modely nebo barevnější a vzorované, zejména pokud se hodí k tématu oslavy.
 • Sklenice, šálky a skleničky – přizpůsobte sklenice, šálky a skleničky typu podávaných nápojů. Na elegantní večírky pro dospělé je dobré zvolit skleničky, zatímco pro dětské oslavy budou praktické spíše šálky s pohodlnými uchy.

Alternativou keramického a skleněného nádobí na dětských oslavách bude barevné plastové nádobí, nejlépe opakovaně použitelné, které je zcela bezpečné a perfektně odpovídá ekologickým trendům. Zvolte nádobí, které lze používat i na pikniky nebo letní zahradní slavnosti.

Naplánujte narozeninové menu – teplé pokrmy, občerstvení a nápoje

Dobré jídlo je důležitou součástí každé narozeninové oslavy. Nabídka by měla být přizpůsobena věku oslavence a přáním hostů. Pro děti bude ideální jednoduché a barevné občerstvení (např. tyčinky, sladké želé, ovocné špízy, palačinky), zatímco dospělí mohou ocenit sofistikovanější dobroty (např. studené talíře s různými druhy sýrů a uzenin).

Při sestavování narozeninového menu je dobré zajistit pestré jídlo a podávat teplé pokrmy i studené občerstvení se širokým výběrem nápojů. Nezapomeňte také zohlednit případné potravinové alergie a stravovací preference hostů.

Tipy na sladké a slané narozeninové občerstvení

Skutečným hitem na narozeninových oslavách jsou sladké a slané jednohubky. O co by se mohlo jednat?

Zde je několik tipů na sladké a slané občerstvení na narozeninovou oslavu:

 • Mini pizzy – jsou malé, praktické a lze je připravit s různými náplněmi.
 • Lososové sendviče nebo závitky – elegantní a snadné k přípravě, ideální na narozeninovou párty dospělých.
 • Jednohubky se sýrem a hroznem – jednoduché na přípravu, avšak velmi působivé.
 • Ovoce v čokoládě – sladké občerstvení, které se vždy těší velké oblibě (dalším zajímavým prvkem může být čokoládová fontána, kterou si budou moci hosté dávat podle libosti).
 • Křehké sušenky (směs různých druhů ) – sladké občerstvení, které potěší každého hosta.
 • Mini toasty se šunkou a sýrem – sytý snack, který můžete podávat na narozeninové oslavě vašeho dítěte nebo teenagera.
 • Muffiny – sladká klasika, snadná na přípravu, podává se v praktických košíčkách a hodí se na každou párty.
 • Nachos s guacamole – ideální pro milovníky mexické kuchyně.
 • Mini saláty – v kelímcích, snadno se konzumují a jsou atraktivní na pohled.

Nezapomeňte na dort.

Dort je ta nejdůležitější část většiny narozeninových oslav. Můžete zvolit klasický dort s krémem a ovocem nebo stylový čokoládový dort. Zajímavou alternativou tradičních dortů může být lehký sněhový dort Pavlova, voňavý koláč, zmrzlinový dort nebo věž z jednotlivých muffinů. Nezapomeňte dort upravit, třeba tak, že přidáte jméno oslavence nebo tematické ozdoby. Svíčky? Ani ty by neměly chybět. Pokud chcete dosáhnout velkolepého efektu, ozdobte dort dortovou fontánou.

Nezapomeňte, že v prodejnách Pepco najdete tipy na cenově dostupné a atraktivní zboží, které pomůže vytvořit dokonalou atmosféru pro každou narozeninovou oslavu.